E-Ticaret, alım – satım işlemlerinin birkaçının veya hepsinin sanal ortamda yürütülmesi yolu ile pazar araştırması, reklam araştırması, sipariş, ödeme, teslimat olmak üzere belirli aşamalara sahiptir. Günümüzde internetin hızla yaygınlaşması, e-ticaretin, alım – satım işleri için kullanmasına olanak sağlamıştır. E-ticaret, bugün yeni ve etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.
 
E-ticaret, ticaretin tüm dünyada yaygınlaşma eğilimi göstermesi ile birlikte, özellikle son on yılda yaşanan ve insan hayatını hayal edilemeyecek düzeyde kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir sonucu olarak hizmete sunulmuştur. Yeni ekonomik sistemlerin ortaya çıkışıyla birlikte dünya ekonomisindeki kıyasıya rekabet artık hepimizin bildiği bir olgudur.
 
 
İşte bu yüzden, geleneksel pazarlama yöntemlerine bir de internetin imkanlarını ekleyen kurum ve kuruluşlar, sadece belirli bir kitleye satış yapabilmenin de ötesinde, üretkenliği ve yaratıcılığı arttıran dünya çapında e-ticaret sistemleri kurma şansını da elde edebilmektedirler.
Eskiden birçok kurum, kuruluş, marka veya firma; televizyon, gazete veya radyo gibi reklam araçlarını kullanarak potansiyel müşterilerine ulaşmaya çalışıyordu.
 
E-Ticaret Ne Gibi Kolaylıklar Sağlar ?
Yukardaki yazımızda da belirttiğimiz gibi e-ticaret elektronik ticaret’in kısaltmasıdır. Elektronik ticaret ise bir kurumun veya kişinin ürünlerini veya müşterisine sunduğu hizmetlerini bilgisayarlar, tabletler, telefonlar ve hatta smart televizyonlar vasıtasıyla internet erişimi olan her yere, internet üzerinden satışının yapılmasıyla tanımlanabilen bir ticaret sistemidir. İnternet kullanımının çok hızlı bir şekilde artması ve kullanım alanlarının yaygınlaşarak cep telefonları ve tablet bilgisayarlar ile birlikte internetin iyice hayatımıza dâhil olması, insanların e-ticaret sistemlerine olan ilgisini de arttırmaktadır. Bir diğer yandan, insanların ekonomik olarak hürriyete kavuşması ve buna bağlı olarak alım güçlerinin artmasını fırsat bilen üreticilerin de üretim kapasitesinin yükselmesinden faydalanarak bu yükselmeden kaynaklanan rekabetten yararlanıp, rekabeti farklı alanlara çekmek istemesi, e-ticaretin önünü açmıştır.